top of page

Jewish Sports Heritage Association Honorees

                                                       2022

                                                 INDUCTEES

Ira Berkow - Author & Sportswriter    Eddie Gottlieb- Basketball Executive

Lillian Copeland - Track & Field          Abby Hoffman - Track & Field

Julian Edelman - Football                    Sada Jacobson - Fencing

Charlotte Epstein - Swimming            Philadelphia SPHAs - Basketball Team

Yuri Foreman - Boxing                          Renee Richards - Tennis

                                             INDIVIDUAL AWARDS

                                    The Dr. Bruno Lambert Good Guy

                                     David Margolis, M.D. - Oncologist

  The Michael Freedman Outstanding Jewish High School Athletes of the Year

                               Rachel Arbitman, Hewlett HS (NY)  - Tennis

                                 Jacob Steinmetz, HAFTR (NY) - Baseball

           The Jay Fiedler Outstanding Jewish College Athletes of the Year

                             Lindsey Ruderman, Amherst College- Diving

                                        Daniel Cukierman, USC - Tennis

                                                        2021

                                                   INDUCTEES

Mitch Albom - Author & Sportswriter  Bonnie Rosen - Lacrosse Player & Coach

Al Bernstein - Broadcaster                     Ed Sabol - Media

Zhanna Block - Track & Field                 Steve Sabol - Media

Daniela Epstein - Basketball                  David Stern - NBA Commissioner

Harold Lederman - Boxing Judge         Kevin Youkilis - Baseball

                                         INDIVIDUAL AWARDS

                                   The Dr. Bruno Lambert Good Guy

                                  Jon Steinberg - Basketball Executive

  The Michael Freedman Outstanding Jewish High School Athletes of the Year

        Estee Ackerman, Yeshiva University HS for Girls (NY) - Table Tennis

                          Lindsay Lipman, Viewpoint HS (Ca). - Soccer

                          Josh Wolf, St. Thomas HS (Texas) - Baseball

       The Jay Fiedler Outstanding Jewish College Athletes of the Year

                       Sylvie Binder, Columbia University - Fencing

                           Hannah Fox, Amherst College - Basketball

                           Adam Fox, Harvard University - Ice Hockey

                         Gabriel Leifer, Yeshiva University - Basketball

                                                        2020

                                    (No Program Due to the Pandemic)

                                                        2019

                                                   INDUCTEES

Craig Breslow - Baseball                       Mark Greenberg - Lacrosse

Anthony Ervin - Swimming                    Josh Pastner - Basketball Coach

Leah Goldstein - Cycling                        Marty Riger - Basketball Coach

                                            INDIVIDUAL AWARDS

                                     The Dr. Bruno Lambert Good Guy

                                         Jeff Bukantz, Maccabi USA

   The Michael Freedman Outstanding Jewish High School Athletes of the Year

   Rachel Goldstein, The Williams School (Ct) - Cross Country, Swim & Lacrosse

                        Spencer Freedman, Mater Dai (Ca) - Basketball

                  Joey Slackman, Commack HS (NY) - Football & Wrestling

            The Jay Fiedler Outstanding Jewish College Athletes of the Year

                              Remy Borinsky, Dartmouth College - Soccer

                               Eli Dershwitz, Harvard University - Fencing 

                                                         2018

                                                     INDUCTEES

Cliff Bayer - Fencing                                Victor Niederhoffer - Squash

Preston Goldfarb - Soccer Coach         Tracie Max Sachs - Speed Skiing

Boyd Melson - Boxing                             Dara Torres - Swimming

Merrill Moses - Water Polo                      Roby Young - Soccer

                                               INDIVIDUAL AWARDS

                                       The Dr. Bruno Lambert Good Guy

                                             Howard Borkan, Lacrosse

   The Michael Freedman Outstanding Jewish High School Athletes of the Year

                          Naomi Kutin, Ma'Ayanot HS (NJ) - Powerlifting

                              Jacob Labovitz, Langley HS (Va) - Soccer

                                      LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

2023 - Helene Hines - Handcyclist

2020 - Sir Ben Helfgott - Olympic Weightlifter

2019 - Jay Fiedler - Football

  THE DOLPH SCHAYES OUTSTANDING ACHIEVEMENT BY A JEWISH ATHLETE

2023 - Abby Meyers - Basketball

2021 - Leah Goldstein - Cyclist

2020 - Yeshiva University Men's Basketball Team

bottom of page